Imūnsistēmas uzdevums ir novērst slimības un uzturēt mūsu organismu veselu. Iestājoties rudenim (un gripas sezonai), bieži rodas jautājums: kā uzturēt spēcīgu imūnsistēmu un saglabāt veselību? Piedāvājam vienkāršus, ikdienišķus veidus, kurus varat viegli iekļaut savā dzīvesveidā, lai tie kļūtu par ilgstošiem ieradumiem imūnsistēmas atbalstam.
1. Ēdiet sabalansētu un veselīgu uzturu. Tāpat kā lielākajā daļā ar organismu saistītu jautājumu, arī šeit galvenais ir veselīgs uzturs. Veselība sākas zarnās un sabalansēts uzturs un veselīgs dzīvesveids uzturēs Jūsu imūnsistēmu spēcīgu. Imūnsistēmu var stiprināt, lietojot uzturvielām bagātu pārtiku, tostarp daudz dārzeņu, augļu, pākšaugu un pilngraudu produktu, olbaltumvielu un veselīgu tauku. Turklāt sabalansēts uzturs palīdz arī nodrošināt, ka mūsu organisms saņem pietiekami daudz mikroelementu, kuriem ir svarīga nozīme imūnsistēmas uzturēšanā (piemēram, B6 vitamīns, kas atrodams vistas gaļā, banānos; C vitamīns, kas atrodams citrusaugļos un spinātos, un E vitamīns, kas atrodams mandelēs, saulespuķu sēklās u. c.). Tā kā eksperti uzskata, ka cilvēka organisms vitamīnus efektīvāk iegūst ar pārtiku nekā ar uztura bagātinātājiem, vislabākais veids, kā atbalstīt imūnsistēmu, ir sabalansēts uzturs.
2. Regulāri vingrojiet. Fizisko aktivitāšu priekšrocības ir plaši apspriestas un vingrošanai ir ļoti liela nozīme mūsu imūnsistēmas atbalstā. Regulāra fiziska slodze nenozīmē, ka jāiet uz sporta zāli – vienkārši izvēlieties sev piemērotu vingrinājumu veidu. Ir ļoti ieteicams vingrot vismaz 30 minūtes dienā, un ideāli to darīt svaigā gaisā, mežā vai citā dabiskā vidē, neatkarīgi no tā, vai tā ir ātra pastaiga vai enerģiskāks treniņš. Tāpat ir vērts izvairīties no pārtrenēšanās, jo tā pārslogo organismu un rada pretēju ietekmi uz mūsu veselību.
3. Dzeriet daudz ūdens. Ūdens ir ļoti svarīgs mūsu ķermenim un veselībai. Centieties tīra ūdens dzeršanu padarīt par patīkamu ikdienas ieradumu. Kā to darīt, ir izskaidrots šajā rakstā (mūsu iepriekšējais raksts par ūdens dzeršanu: Ūdens Tavā uzturā un kā to iemācīties dzert vairāk – Borealis (borealislatvija.lv)
4. Pietiekami atpūtieties. Labs miegs ir pamats daudzu organisma procesu sekmīgai norisei. Katram cilvēkam tas ir atšķirīgs un katram cilvēkam tas var būt atšķirīgs, taču vidēji tiek uzskatīts, ka tas ir aptuveni 7-8 stundas naktī. Ļoti ieteicams dažas stundas pirms gulētiešanas pavadīt laiku prom no ekrāniem – piemēram, izdzert tēju un palasīt grāmatu, netērēt laiku, sērfojot viedtālrunī, pirms aizmigšanas. Lai nakts miegs būtu vislabākais, atrodiet arī piemērotu temperatūru guļamistabā.
5. Pārvaldiet stresu un samaziniet stresa līmeni līdz minimumam. Labākais veids, kā mazināt stresu, ir darīt to, kas jums patīk, – pastaigāties un vingrot kopā ar mājdzīvnieku mežā, paelpot svaigu gaisu vai doties ar bērniem pastaigā dabā. Ja jūtat, ka visa ir par daudz, paņemiet pārtraukumu un pavadiet laiku, veicot darbības, kas jūs piepilda ar pozitīvām emocijām. Svarīgi ir arī atpūsties, un, piemēram, masāža vai vanna ir lielisks veids, kā atslābināties un mazināt spriedzi. Turklāt abas šīs procedūras palīdz no organisma izvadīt arī sliktās vielas.
Ļoti bieži novājinātu imūnsistēmu izraisa neveselīgs dzīvesveids – miega trūkums vai pārslodze, stress un neveselīgs uzturs utt. Par laimi, mēs varam daudz ko darīt, lai atbalstītu savu organismu kopumā, izdarot apzinātu izvēli. Pietiek mainīt dzīvesveidu, un agri vai vēlu jūsu ķermenis to atspoguļos. Svarīgākais ir ieklausīties savā ķermenī, sekot līdzi tam, kā jūtaties, un sākt ar nelielām un vienkāršām pārmaiņām savā ikdienas dzīvē.