fbpx

Kā parūpēties par savas muguras veselību

Mugurā ir vairāk nekā 200 muskuļu un 120 no tiem balsta mugurkaulu. Tieši tāpēc mums ir jārūpējas pašiem par savas “muguras atbalstu”. Kā parūpēties par savas muguras veselību gan tiem, kuru ikdiena paiet ilgstošā darbā pie ekrāniem, gan tiem, kuri strādā fizisku darbu? Lasiet vērtīgus ieteikumus, kuriem sekojot, jūsu mugura būs jums pateicīga. 

Pirmkārt, ieviesiet savā dzīvesveidā vairāk kustību, vairāk pastaigu, vairāk dejošanas, vairāk fizisku nodarbju, kā arī pievērsiet uzmanību savam svaram, lai tas būtu veselīgas normas robežās. Jo lielāks svars, īpaši vēdera daļā, jo tā ir lielāka slodze mugurai, kurai tas ir “jānēsā apkārt”. Ja virssvara dēļ jūs nomoka muguras sāpes, tad konsultējieties ar savu ārstu par šo jautājumu, lai palīdzētu sev.

Otrkārt, nereti par saviem muskuļiem un kustībām, ko ikdienā veicam, mēs atceramies tikai tad, kad kustības kļūst sāpīgas vai pat neiespējamas. Lai gan daudzi dodas uz sporta zāli, lai iegūtu nevainojamas ķermeņa aprises, bieži mēs aizmirstam trenēt arī muguras un korsetes muskuļus, lai gan to galvenais mērķis ir mugurkaula stabilitāte un muguras veselība. Veselai mugurai nepietiek tikai ar vēdera preses vingrojumiem, mums ir nepieciešams vingrināt arī vēdera sānu muskuļus, iegurņa muskuļus, kā arī citus mugurkaulu balstošus muskuļus. Tie palīdz labākai stājai, līdzsvaram, padara mūs stiprākus, kā arī samazina muguras problēmas un sāpes nākotnē.

Treškārt, lietojiet pareizus celšanas paņēmienus, cilājot smagumus. Piemēram, paceliet ar kājām, nevis ar muguru. Tas nozīmē, ka ceļot kaut ko, kas atrodas uz zemes, ietupieties ceļos, nevis noliecieties ar muguru. Centieties nesagriezt muguru celšanas laikā, lai tā paliek stingri uz vietas, kā arī nemēģiniet pacelt pārāk smagus priekšmetus. Labāk paaiciniet kādu sev palīdzēt, nekā pēc tam ilgstoši mēģiniet tikt galā ar diskomfortu, ko izraisa sāpes.

Nobeigumā – regulāra izstaipīšanās, iesildīšanās un atsildīšanās pēc fiziskas slodzes un ikdienā. Arī ilgstoši sēžot pie datora, ir vērtīgi ik pa laikam piecelties, pastiepties, paapļot plecus un rokas, atliekties un pieliekties, lai palīdzētu mugurai justies labāk. Mazkustīgs dzīvesveids ir viens no lielākajiem apdraudējumiem ilgtermiņā veselīgai mugurai un muguras muskulatūrai.

Šie vienkāršie ieteikumi ļaus jums ikdienā parūpēties par savu muguru. Pat nelielas izmaiņas dzīvesveidā var atstāt pozitīvas sekas uz jūsu mugurkaula veselību kopumā. Tāpēc sāciet tos darīt jau šodien, neatliekot uz rītdienu!