Pēdējo 10-12 gadu laikā arvien populārāka sportistu un ārstniecības personu vidū kļuvusi kinezioloģiskā teipošana. Tā ir viena no fizikālās terapijas metodēm, ko lieto muskuļu, locītavu un muguras sāpju mazināšanai. To pielieto arī traumu, stājas problēmu, iekaisumu un tūskas gadījumā.
Līpošo lenti var izmantot arī kā alternatīvu grūtnieču jostām, dažkārt to izmanto logopēda darbā vai stomatoloģijā. Svarīgi atcerēties, ka to nevajadzētu līmēt pašrocīgi, bet atstāt ārstu, fizioterapeitu, vecmāšu, medmāsu, ergoterapeitu un citu ārstniecības personu pārraudzībā, kas apguvuši teipošanas pamattehnikas.
Kinezioloģiskais teips ir elastīgs un tā elastību izmanto, lai radītu efektu, ka tiek pacelta virsāda un varētu notikt muskuļos, cīpslās un locītavās esošo nervu sistēmas sensoru jeb proprioreceptoru stimulācija. Šādā veidā var uzlabot limfas atteci, asisnsriti problemātiskajā zonā. Teips var gan palīdzēt atslābināt muskuli, gan to savilkt, normalizēt muskuļu darbu. Svarīgi ir pievērst uzmanību cilvēka anatomijai un muskuļu piestiprināšanās vietām, uz ko norāda jau pats pašlīmējošās lentes nosaukums.
Teipa lenti uzklāj uz ādas ar noteiktu mērķi un efektu un to dara konkrētā tehnikā. Pie teipošanas pamattehnikām nosaucamas muskuļu tehnika (izmanto muskuļu stimulācijai vai relaksācijai), saišu tehnika (izmanto, teipojot saišu un cīpslu projekcijas zonas), fascijas tehnika (uzlabo mīksto audu kustīgumu), funkcionālās korekcijas metode (stājas vai kustību traucējumiem) un limfodrenāžas tehnika (tūskas mazināšanai un mikrocirkulācijas uzlabošanai). Katrai metodei pamatā ir anatomijas un cilvēka fizioloģijas zināšanas.
Tomēr teipošana nav brīnumlīdzeklis visām kaitēm. To nedrīkst likt uz bojātas ādas, uz rētām to dzīšanas laikā, grūtniecības pirmajās 12 nedēļās krustu kaulu apvidū, ja ir aizdomas par asinsvadu trombozi. Ja sāpes, tūska, stīvums vai smaguma sajūta muskuļos apgrūtina dzīves kvalitāti, tad jādodas pie speciālista, kurš var izvērtēt, vai teipošana būs labākā un piemērotākā terapijas metode.
Avoti:
Beķeris, U. (2019). Kinezioloģiskā teipošana. Ārsts.lv, 2019.01. Pieejams: http://arsts.lv/jaunumi/ugis-bekeris-kineziologiska-teiposana
Mănescu, C.O. (2015). Kinesiology Taping. Marathon, Department of Physical Education and Sport, Academy of Economic Studies, Bucharest, Romania, Vol. 7(2), pp. 302-307, December. Pieejams: http://www.marathon.ase.ro/pdf/vol7/vol2/19%20Manescu%20Catalin.pdf